Zasób 1

Scieżka przyrodnicza

26
16°C
LIVE
ikona kamery

Ścieżka przyrodnicza Czarny Groń to nowy szlak koloru czarnego utworzony przez PTTK Wadowice w wakacje w 2009 r. Szlak wiedzie lasem bukowym. Autorem i pomysłodawcą ścieżki dydaktycznej jest przyrodnik Jan Zieliński.

Długość ścieżki - 10km (około 4h)

Na tablicach znajduje się aż 500 barwnych fotografii, pokazujących ciekawostki geologiczne, życie w potoku, budowę lasu i okazy zwierząt. Najwyższy punkt ścieżki znajduje się na wysokości 884 m n. p.m., skąd roztacza się przepiękna panorama. Na każdej tablicy znajduje się mapka terenu z zaznaczonym przebiegiem ścieżki i przystanków.

Licząca 10 km trasa rozpoczyna się przy kompleksie Czarny Groń i biegnie przez szczyt Potrójnej z której rozpościera się widok na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki z Babią Górą na czele, a przy ładnej pogodzie również na Tatry. Informacje na tablicach ukazują walory turystyczne i przyrodnicze Beskidu Małego.

Na terenie ścieżki wytyczono 10 przystanków z  11 tablicami tematycznymi, które dotyczą zagadnień historii i przyrody pobliskich terenów

Tematyka tablic:

  1. Historia Rzyk oraz kompleksu Czarny Groń a także rośliny, grzyby i zwierzęta chronione - zasady zachowania w lesie, podstawy ochrony gatunkowej, wykaz wybranych gatunków chronionych.
  2. Potok Wieprzówka - krążenie wody w przyrodzie, charakter potoku, źródła, koryto, brzegi, nadrzeczne łęgi i organizmy zwierzęce oraz roślinne tu żyjące.
  3. Runo leśne i ściółka - Co i jak zbieramy? Znaczenie ściółki, rośliny, zwierzęta, grzyby i śluzowce ściółki.
  4. Drzewo - budowa drzewa i jego funkcje w przyrodzie, warstwy lasu, ogólny podział lasów, gatunki drzew Beskidu Małego.
  5. Krajobraz kulturowy - pochodzenie osadników, budownictwo drewniane, uprawy, hodowla, zespoły i zbiorowiska roślinne dawnych pół uprawnych, łąk i pastwisk.
  6. Panorama okolicznych wzgórz, nazwy pasm górskich i szczytów widocznych z Potrójnej.
  7. Buczyna i podszyt - skład buczyn i ich cechy charakterystyczne, podszyt i co żyje w podszycie.
  8. Rezerwat "Madohora" - budowa geologiczna, typy zespołów leśnych, rośliny i zwierzęta.
  9. Stok narciarski - łąka, jej rodzaje oraz charakterystyczne rośliny i zwierzęta.
  10. Wpływ człowieka na środowisko towarzyszące ścieżce.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij