Zasób 1

Jeziora w okolicy

20
7°C
LIVE
ikona kamery

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Jezioro Międzybrodzkie i Góra Żar – 30 km

Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce uruchomiona w 1979. Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Sama elektrownia (sztolnie wodne, transportowe, pomocnicze, komora maszynowni) mieści się w wydrążonym wnętrzu tej góry. Lustro Jeziora Międzybrodzkiego znajduje się na wysokości około 318 m n.p.m., a zbiornika górnego na wysokości około 750 m n.p.m. Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania.

Jezioro Żywieckie – 32 km
Przepiękny zbiornik retencyjny na Sole w okolicy Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Jego powierzchnia wynosi około 1000 ha (długość 7 km, szerokość 1,5 km, głębokość średnia 9m, maksymalna 28 m) i magazynuje około 100 mln m3. Jego utworzenie w 1966 roku spowodowało zalanie czterech miejscowości: Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Wewnątrz zapory wysokiej na 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest do celów turystycznych, służy też do produkcji energii elektrycznej. Jednak głównym celem kaskady, do której należą jeszcze zbiorniki w Porąbce i Czańcu, jest ochrona przed powodzią, ochrona biologiczna życia rzek oraz regulacja stosunków wodnych.

Akwen jest rajem nie tylko dla wędkarzy, ale również miłośników sportów wodnych - znajduje się tu wiele przystani żeglarskich oraz ośrodków sportów wodnych.

Propozycja wycieczek fakultatywnych z przewodnikiem (autokar):

  • kaskada zapór rzeki Soły (Tresna, Porąbka, Czaniec), Wadowice, Kalwaria, Lanckorona
  • Kalwaria Zebrzydowska, budowa zbiornika wodnego w Świnnej Porębie
  • Żywiec, objazd Jeziora Żywieckiego, wyjazd na górę Żar, rejs statkiem po jeziorze
  • góra Żar, zwiedzanie podziemnej komory elektrowni Porąbka – Żar, Żywiec-Muzeum Browaru
  • Pętla Beskidzka (Koniaków, Istebna, Wisła, Szczyrk, Jaworzynka)
  • przełęcz Przysłop, Zawoja, skansen w Zubrzycy Górnej
  • Szyndzielnia, Klimczok, Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu
  • zabytki Wadowic

Przewodnik jest również do dyspozycji na innych wskazanych przez Państwa kierunkach zarówno pobliskich (Beskid Mały, Makowski, Żywiecki, Śląski) jak i dłuższych (Zakopane, Krynica, Szczawnica).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij